Admin Yorum yapılmamış

Avrupa Komisyonu 2021-2027 dönemi için  Erasmus programına ilişkin teklifini bütçeyi iki katına çıkararak 30 milyar € olarak belirledi. 2019 yılı için Türkiye Ulusal Ajansı’na sunulan ve hibe desteği almaya hak kazanan 515 projenin yüzde 90’ı MEB’e bağlı mesleki ve teknik Anadolu liselerinden hazırlanan projelerden oluştu. Mesleki ve teknik Anadolu liseleri, 17 milyon 447 bin 448 Euro tutarındaki proje hibe desteğinden yararlanacak. Hibeyle öğrenci ve öğretmenlere Avrupa’da meslekleriyle ilgili eğitim alma ve staj yapma imkânı sağlanacak.

Avrupa Komisyonu’nun 2021-2027 dönemi için program teklifi, önceki yıllardaki Erasmus+ başarısını temel alarak, mevcut programdaki 4 milyon kişiye kıyasla, 12 milyon kişiye öğrenme ve hareketlilik olanakları sağlayacak. Bu amaçla bütçeyi iki katına çıkararak 30 milyar avro yapan teklife göre eğitim ve öğretim için 25.9 milyar avro, gençler için 3.1 milyar avro ve spor için 550 milyon avro tahsis edildi. Orta vadeli değerlendirme ve paydaş önerilerine dayanarak, bir sonraki program büyük ölçüde güçlendirilecek, genişletilecek ve daha kapsayıcı olacak. Bu bağlamda;

-Avrupa Birliği’nin bilgi ve farkındalığını arttıran faaliyetleri,

-ileriye dönük bilgi alanlarındaki fırsatları (örneğin; iklim değişikliği, robotik vb.) ve

-daha az fırsatı bulunan kişilerin daha çok dahil edilmesine önem verilip, programın uluslararası boyutu da güçlendirilecek.

Her ülkeden, imkanı olmayan yurttaşlara, onların becerilerine ve bilgilerine yatırım yapmak, küresel zorluklara cevap vermeye, sosyal adaleti sürdürmeye ve Avrupa’nın rekabet gücünü artırmaya yardımcı olacaktır. Makro Danışmanlık olarak Erasmus+ projeleri alanında 35 yıllık tecrübemizle yer almaktan ve bu bağlamda ortaklıklar kurmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu kapsamda yapılan ve devam eden projelerimize ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Share This:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir