E-GUIDE CWH&S

Proje Referans Numarası:

2013-1-BG1-LEO05-08722

Proje Hakkında:

E-Guide CWH&S proje önerisi, aşağıdaki unsurların durumuna dair ortak ülkeler ve Avrupa çapında yapılan araştırmanın sonuçlarına dayanmaktadır:
  • Özellikle kaza oranının yüksek olduğu iş yerlerinde sağılık ve güvenlik eğitiminin önemini ortaya koyan mesleki eğitim kuruluşları ve iş çevrelerinin temsilcileriyle yapılan görüşmeler.
  • EuroStat ve Avrupa İş güvenliği ve Sağlığı Ajansı tarafından yapılan araştırmada her yıl %10 oranında işçinin iş kazasına maruz kalması ile inşaat endüstrisi, iş kazası oranlarının en yüksek olduğu sektörlerden biri olarak tespit edilmiştir.
  • Avrupa Çalışma Koşulları Araştırmasının en son sonuçlarına göre Avrupa’daki işçilerin neredeyse %35’i işlerinin sağlığını tehlikeye attığını düşünüyor. Bazı işçi kategorileri (genç işçiler, göçmen işçiler vb.) hala mesleki risklere maruz kalıyor. Bazı sektörler (inşaat/inşaat mühendisliği, orman ve ağaç endüstrisi, tarım, taşıma vb.) özellikle tehlike arz ediyor.

Proje ortakları, mesleki eğitim müfredatlarında sağlık ve güvenlik alanında özel bir eğitimin eksikliğini vurgulamaktadırlar. Öte yandan, inşaat endüstrisindeki şirket yöneticileriyle yapılan görüşmeler böyle bir eğitimin güncelliğini koruyan büyük bir ihtiyaç olduğunu doğrulamakta. İşletmeler, işçilerin korunmasına yönelik karmaşık sistemleri hayata geçirmek için oldukça az kaynaklara sahipler ve sağlık ve güvenlik sorunlarından daha olumsuz etkilenmekteler.  Birçok tehlikeli durum ya yeni işe başlayan işçilerin yetersiz bilgisinden ya da sağlık ve güvenlik konusundaki işaret ve sinyallerin deneyimli işçiler tarafından küçümsenmesinden kaynaklanmaktadır.

Ortaklar:

E-GUIDE CWH&S Logo

Fotoğraflar

Share This:
Top