Efsa Sabit Yorum yapılmamış

So-VET Projesi kapsamında düzenlenen 5 günlük eğitim; Türkiye, Makedonya, İngiltere, Yunanistan, İtalya ve İsveç’ten gelen eğitmenlerin katılımı ile 19-23 Şubat 2018 tarihleri arasında Larissa, Yunanistan’da gerçekleştirildi.

Eğitimin temel amacı, katılımcıların kendi ülkelerindeki potansiyel sosyal girişimcileri etkili bir şekilde eğitebilmeleri için geliştirilen eğitim programı konusunda bilgilendirmektir. Bu çerçevede, her bir proje ortağı çevrimiçi eğitim platformu için geliştirdiği eğitim modülünün sunumunu gerçekleştirdi. Eğitim başlıkları: Sosyal Girişimciliğe Giriş, Bir Sosyal Girişim Nasıl Kurulur, Yasal Çerçeve, Sosyal Girişimler için İş Modeli Oluşturma, Pazarlama, Finansman Sağlama, İşletme Yönetimi, İşletme Finansı ve Ekonomisi ve İş Planı.

Projenin resmi ortağı MAKRO, eğitimin ikinci gününde katılımcılara Sosyal Girişimler için İş Modeli Oluşturma üzerine eğitim verdi. Sunumda sosyal girişim kavramı, iş modeli ve sosyal girişimler için 9 yapı taşı kullanılarak İş Modeli Kanvasının* kullanılması konuları üzerine odaklanıldı.

Eğitim, genel bilgilerin verilmesinden sonra grup çalışması ile interaktif bir şekilde devam etti. Sosyal Fayda için ‘İkinci El Kitaplar’ (Used Textbooks for Social Change), ‘Sosyal Süpermarket’ (Social Supermarket) ve ‘Sosyal Fayda için Yemek Pişirmek’ (Cooking for a Social Cause) gibi gerçek hayattan örnekler verildi. Sonrasında, katılımcılar 4 veya 5 kişilik gruplara ayrılarak bu örneklerden birini seçtiler ve kendi iş modeli kanvaslarını oluşturdular. Bu sayede, iş modelinin temel unsurlarını anlayarak bunları potansiyel sosyal girişimcilere aktarmaları amaçlandı.

Geliştirilen eğitim modülleri proje kapsamında hazırlanan çevrimiçi eğitim platformunun temelini oluşturuyor. Platformda gençlerin pilot çevrimiçi eğitimlere katılarak uzaktan eğitim alabilmesi amaçlanıyor. Eğitim sırasında hem yapılan sunumlar hem de platform eğitmenler tarafından değerlendirmeye tabi tutuldu. Platform hakkında genel yorumlar oldukça olumlu idi; eğitmenler platformun kullanıcı dostu ve etkili içerikle hazırlanarak iyi yapılandırılmış olduğunu belirttiler. Projenin bir sonraki aşamasında platformda açık çevrimiçi eğitimler verilmesi ve önemli kaynaklar içeren çevrimimi bir kütüphane hazırlanması planlanmakta.

SO-VET Çevrimiçi Eğitim Platformuna erişim hakkında bilgi için tıklayınız.

* İş Modeli Kanvası, yeni veya mevcut bir iş modelini geliştirirken kullanılan ve “Yalın Girişimcilik” akımında önemli yeri olan bir iş planı hazırlama aracıdır. Bir işletmenin veya ürünlerinin değer önerileri, altyapısı, müşterileri ve finansmanı gibi unsurlarını tanımlayan görsel bir şemadır. Kanvas, işletme büyüdükçe sürekli olarak yenilenen dinamik bir modeldir. Böylece içerisindeki yapı taşlarının daha etkili bir şekilde yönetilmesini sağlar.

Share This:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir