Efsa Sabit Yorum yapılmamış

Kendi İşini Kurmak İsteyen Vasıflı Göçmenler İçin Bir Kılavuz

Göçmen ve mültecilerin girişimcilik serüveninde kurumsal engeller, finansmana erişim sorunları, kültürel sınırlamalar ve girişimcilik beceri ve yeteneklerinin eksikliği gibi birçok engelle karşılaştığı ortadadır. Bu son engeli uygun rehberlik ve eğitim programları ile aşmanızda size yardımcı olmak amacıyla Kendi İşini Kurmak İsteyen Vasıflı Göçmenler için Bir Kılavuz geliştirdik. Kılavuz, Avrupa Komisyonu ve İngiliz Ulusal Ajansı tarafından desteklenen MIGRAPRENEURS – “Avrupa’daki Vasıflı Göçmenlerin Girişimcilik ve Kurumsal Girişimcilik üzerine Becerilerinin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında geliştirildi. Kılavuz içeriği aşağıda özetlenmektedir.

Mevcut yeteneklerin girişimciliğe aktarılması temasını taşıyan bu kılavuz, ev sahibi ülkelerinde iş arayan veya beceri ve yeteneklerine uygun olmayan işlerde çalışan göçmenler ve mülteciler için geliştirilmiştir. Girişimcilik/ kurumsal girişimcilik becerilerinizi keşfetmenizde ve becerilerinizi kullanarak İngiltere, Fransa, İspanya veya Türkiye’de nasıl iş kurulacağı konusunda güncel bilgiler ile size yardımcı olacaktır.

Yeteneklerin aktarılması basit olarak, eğitim veya iş hayatında kazanılan kişisel tecrübeler yoluyla geliştirilen yeteneklerin gelecekteki meslek hayatında farklı alanlarda kullanılabilmesidir. Birçok kişi aktarılabilen yetenekleri duymasına rağmen bazıları anlamını bilmekte ve çok az kişi hangilerine sahip olduğunu ve bunları nasıl kullanacağını bilmektedir. Kılavuz bu son gruba dahil olan girişimci göçmenler ve mülteciler için girişimcilik yeteneklerinin ne olduğuna, mevcut yeteneklerden hangilerinin girişimciliğe / kurumsal girişimciliğe aktarılabileceğine ve bunların nasıl aktarılacağına dair önemli ipuçları vermektedir.

Girişimcilik, fırsatları takip etme, risk alma ve size finansal anlamda fayda sağlayabilecek fikirleri dönüştürme eylemi olarak tanımlanabilir. Bir çapraz beceri olarak girişimcilik, birçok farklı eğitim, meslek ve sektör alanından gelen tüm bireylere uygun olabilir. Bunun anlamı, daha önceki tecrübelerden edinilen beceri ve yeteneklerin girişimciliğe aktarılmasının diğer alanlara göre daha kolay olmasıdır. Becerilerinizi girişimciliğe aktarmanın yolu, hayatınızın her alanında zaten kullandığınız veya geliştirdiğiniz becerilere dikkat etmektir. Bu süreç aynı zamanda kendinizi daha iyi tanımanıza yardımcı olacak ve girişimciliğe yönelme konusunda daha akıllıca kararlar vermenizi sağlayacaktır.

Eğer mevcut becerileriniz ile farklı bir ülkede kendi işinizi kurabileceğinize inanıyorsanız, ev sahibi ülkenizdeki iş kurma prosedürleri hakkında derinlemesine bilgi edinmelisiniz. AB sınırları içerisinde AB vatandaşı olarak iş yapacaksanız şanslısınız; muhtemelen her şeye eşit bir şekilde erişme imkânına sahip olacaksınız. Ancak Avrupa dışından gelen bir girişimciyseniz ve işinizi AB üye ülkelerinden birinde kurmak istiyorsanız, AB üye ülkeleri arasındaki yasal farklılıkları bile göz önünde bulundurmanız gerekecektir. Örneğin, İngiltere’de girişimci vizesine başvurabilmek için yerel dil bilme zorunluluğu başvuru kriterlerinden biridir, ancak Fransa, İspanya veya Türkiye’de böyle bir kriter bulunmamaktadır. Türkiye’de diş hekimliği, hemşirelik veya avukatlık gibi bazı uzmanlıklara yalnızca Türk vatandaşları tarafından erişilebilirken; İngiltere, Fransa ve İspanya’da böyle bir durum söz konusu değildir.

Online iş yapmak seçmek isteyebileceğiniz farklı bir alternatif olabilir, çünkü geleneksel işletmelerde karşılaşılan engellerin çoğu online ticaret için geçerli değildir. E-ticaret, ulusal veya uluslararası olarak uzaktan ürün satmak için en yaygın kullanılan yöntemdir. E-ticarete başlamak için atılacak temel adımlar; pazar araştırması, çevrimiçi bir platform kurma ve uygun bir pazarlama stratejisi geliştirmedir.

Tüm bu ipuçları hakkında daha detaylı bilgileri kılavuz içerisinde bulabilirsiniz.

Konu ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Share This:

Bir cevap yazın